Fundusz alimentacyjny


INFORMACJE OGÓLNE

 

  • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo jeśli egzekucja alimentów jest bezskuteczna i spełnione zostanie kryterium dochodowe.
  • Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustalane jest na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz zakresu informacji, jakie maja być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach w sprawach o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
WAŻNE TERMINY
  1. Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną od dnia 1 lipca danego roku.
  2. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
  3. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.
  4. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.
  5. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
  6. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
  • W przypadku zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu, otrzymania jakiejkolwiek kwoty od dłużnika alimentacyjnego tytułem zasądzonych alimentów albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba, której przyznano prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.
  • Niepoinformowanie tutejszego organu o zmianach o których mowa powyżej może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń, a w konsekwencji koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
INFORMACJA DLA DŁUŻNIKÓW ALIMENTACYJNYCH
  • Po przyznaniu osobom uprawnionym prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu, o ile adres zamieszkania dłużnika jest znany, informację o przyznaniu osobie uprawnionej prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz o obowiązku zwrotu wraz z odsetkami należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłacanych osobie uprawnionej.
  • Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany na bieżąco zgłaszać każdorazową zmianę miejsca zamieszkania komornikowi prowadzącemu postępowanie egzekucyjne lub do tutejszego Ośrodka.
  • Organ właściwy dłużnika zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów podejmuje działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Pierwszym jego elementem jest przeprowadzenie z dłużnikiem wywiadu alimentacyjnego oraz odebranie od niego oświadczenia majątkowego.

  • Gdy dłużnik nie może stawić się w celu przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz złożenia oświadczenia majątkowego powinien skontaktować się z tutejszym organem w celu wyznaczenia nowego terminu.

  • W przypadku gdy dłużnik nie zgłosi się we wskazanym terminie, nie udzieli wywiadu alimentacyjnego oraz nie złoży oświadczenia majątkowego zostaną podjęte kolejne działania o których mowa w ww. ustawie m.in.: uznanie dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, wystąpienie z wnioskiem o ściganie oraz z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.

WNIOSKI MOŻNA POBRAĆ:
WNIOSKI MOŻNA SKŁADAĆ

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego można składać:

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
18KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Informacja wytworzona przez:
Paulina Chlebisz
email: paulina.chlebisz@ops.lubomia.pl
, w dniu:  24‑04‑2015 13:06:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Irena Koczwara
email: ops@lubomia.pl
, w dniu:  24‑04‑2015 13:06:00
Data ostatniej aktualizacji:
04‑07‑2024 12:01:44
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie