Becikowe
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka to inaczej tzw. "becikowe".
Jest to świadczenie pieniężne przyznawane z tytułu urodzenia się dziecka.
Przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł. Świadczenie to jest wypłacane w kwocie 1.000 zł na jedno dziecko.
Komu przysługuje "becikowe"
Prawo do jednorazowej zapomogi jest przyznawane na podstawie dochodu z poprzedniego roku. Jednakże, aby ustalić aktualną sytuację osoby ubiegającej się o zapomogę, brany będzie również pod uwagę dochód utracony i/lub uzyskany przez osobę wnioskującą. Dlatego też do wniosku o jednorazową zapomogę należy dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu przez wnioskodawcę oraz pozostałych członków rodziny.
Przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, wymagane jest również przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia - nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Kiedy świadczenie nie przysługuje
Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli:
- członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowią inaczej.
- dla osoby samotnie wychowującej dziecko nie zostały ustalone alimenty chyba że:
- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
- sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
- dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
WNIOSKI MOŻNA POBRAĆ:
- w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubomi,
- na stronie BIP Ośrodka w zakładce "formularze do pobrania"